بازگشت به صفحه نخست

کتاب تاریخ جهان گامبریج

تاریخ جهان، ارنست گامبریج، ترجمه علی رامین، نشر نی، چاپ دوم ۱۳۹۰

سفر اخیرم به اروپا (فرانسه، بلژیک و هلند) خیلی اتفاقی بود و در بحبوهۀ دفاع از رسالۀ دکتریم. وقت زیادی برای مطالعه نداشتم. تنها کتابی که پیش از سفرخواندم “لونلی پلنت اروپای غربی” بود. از کتاب هایی که پیشتر درباره تاریخ و فرهنگ اروپا خوانده بودم جر مشتی اسم و تاریخ های پراکنده، چیز زیادی در ذهنم باقی نمانده بود. طی این سفر سی روزه، کاخ­ها، قلعه ها، موزه­ ها و محله­ های تاریخی زیادی دیدم که از تاریخ و داستان زندگی شان چیز زیادی نمی دانستم. ردپای شخصیت­ ها، اتفاقات، جنگ­ها و آثار فرهنگی ای که می دیدم در ذهنم روی هم تل انبار می شدند بی آن که بتوانم آنها را در تاریخ ردیابی کنم یا ارتباط شان دهم با آنچه از تاریخ جهان می دانستم. همین شد که تا رسیدم ایران خواندن چند کتاب دربارۀ تاریخ و فرهنگ اروپا را شروع کردم. و چقدر لذت بخش است خواندن کتابی دربارۀ جایی که بوده ای و آنچه که دیده ای.

اولین کتابی که خواندم تاریخ جهان گامبریج بود. می دانستم برای نوجوانان به زبان خیلی ساده و مختصر نوشته شده. پس برای شروع کتاب مناسبی بود. ارنست گامبریج این کتاب را زمانی نوشت که تنها ۲۶ سال داشت. سوال­ های دختربچۀ یکی از دوستانش دربارۀ پایان نامۀ دکتریش انگیزه­ ای شد برای نوشتن این کتاب. او معتقد بود موضوعات پیچیده را می ­توان به زبان ساده برای نوجوانان و جوانان بیان کرد و به نظر من در این کتاب به هدفش رسیده است. او این کتاب را برای اولین بار به زبان آلمانی در سال ۱۹۳۶ منتشر کرد که کمی بعد در دورۀ نازی­ ها جز کتاب­ های ممنوعه اعلام شد. ترجمۀ انگلیسی این کتاب در سال ۲۰۰۵ منتشر شد.

شاید فکر کنید تقریبا ۸۰ سال از نوشتن این کتاب گذشته پس احتمالاً نوشته هاش به روز نیست. راستش را بخواهید من هم همینطور فکر می کردم وقتی فصل اول را خواندم. چند فصل اول کتاب، آنهایی که در حوزۀ باستان شناسی پیش از تاریخ قرار می گیرند، چندان به روز نیستند چون بعد از نوشتن این کتاب علم باستان شناسی پیشرفت ­های قابل توجهی داشته و دانش باستان­شناسی بسیار گسترده تر شده است.  اما فصل­ هایی که به تاریخ یونان، روم، قرون وسطی، رنسانس و شکل­گیری کشورهای اروپایی می ­پردازد با کلیاتی که ما امروز دربارۀ این دوره ­ها می دانیم چندان فرقی نکرده ­است و روایت جذاب گامبریج از این دوره ­ها بی آنکه مدام مثل بسیاری از کتاب­های تاریخی به تاریخ های مختلف و ناپایدار در ذهن ارجاع دهد، حسابی خواندنی است. آنچه این کتاب را برای من جذاب تر کرد تلاش گامبریج برای بی طرف بودن در روایت های تاریخی بود.

گامبریج ابتدا کتابش را در ۳۹ فصل تنظیم کرد و در اواخر عمرش فصل چهلم را به کتاب افزود. در این فصول از زندگی انسان دورۀ پارینه سنگی شروع می کند و در نهایت در فصل چهلم برای توصیف جهان در جنگ جهانی دوم، بخش هایی از خاطرات خودش را بیان می کند. این کتاب به عنوان تاریخ جهان نگاشته شده اما به نظر من عنوان توصیفی تاریخ اروپا برای آن مناسب­ تر است چون به استثنای فصل­ هایی برای توصیف مذاهب و موطن آنها یعنی خاورمیانه، هند و چین ، باقی کتاب دربارۀ قارۀ اروپاست. گامبریج در فصول این کتاب فجایع بسیاری را در تاریخ اروپا توصیف می کند که گاهی حتی تنها فکر کردن به آنها هم نسل بشر را نفرت برانگیز جلوه می دهد اما فصل آخر کتاب را با جملاتی تمام می کند سرشار از امید:

” اکنون هر زمان یک زلزله، یک سیل، یک طوفان سهمگین، قحطی و خشکسالی و بلای دیگر در نقاط دورافتاده ای از جهان، مردان، زنان و کودکان زیادی را به کام مرگ می برد، هزاران انسان در سایر کشورها، پول و نیرویشان را برای یاری رساندن به بازماندگان آنها به کار می گیرند. چنین نیکوکاری هایی در گذشته صورت نمی گرفت. بنابراین همچنان حق داریم به آینده ای بهتر امیدوار باشیم”.

خواندن این کتاب را به همۀ دوست داران تاریخ و فرهنگ جهان پیشنهاد می کنم. لطفا بعد از خواندن این کتاب نظرات تان را دربارۀ آن در پایین همین صفحه با دیگر خوانندگان پرسه بر زمین در میان بگذارید.

 

۴ نظر در “کتاب تاریخ جهان گامبریج”

 1. نیر نوشته است:

  سلام
  به سلامتی سفر بودید منتظر سفرنامه اش هستیم ،ممنون از معرفی کتاب
  همیشه در سفر باشی
  ________________________________________,,,,,
  سلام و سپاس از شما

 2. امید نوشته است:

  :-)

 3. کیجا نوشته است:

  هدیه یه دوسته دارم میخونمش
  _____________________
  چه خوب :-)

 4. علی اکبر نوشته است:

  سلام این کتاب رو دبیر تاریخمون سرکلاس پیشنهاد کرد منم توی لیست خرید گذاشتمش و حالا که پست شمارو خوندم بیشتر مشتاق شدم برای خوندنش.و یه سوال یکم شخصی: رشته ی دانشگاهی تون چیه و دکتراتون در رشته و دانشگاهیه؟؟؟
  ______________________
  سلام
  دکترای باستان شناسی از دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس

ارسال نظر

 
نام:
ایمیل (نمایش داده نخواهد شد):
وب سایت: